Strona główna Zdrowie Dieta Katalog diet Dieta śródziemnomorska Artykuły


Jedno awokado dziennie znacznie poprawia jakość diety

fot. Steve Buissinne from PixabayJedzenie jednego awokado dziennie może poprawić ogólną jakość diety. Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że kiepskie odżywianie się jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym chorób serca.


Demencja z ciałami Lewy’ego - oznaki choroby widoczne już u pięćdziesięciolatków

fot. Julia Mirvis z PixabayChoroba z ciałami Lewy'ego jest drugą, po chorobie Alzheimera, najczęstszą dolegliwością zwyrodnieniową mózgu.


Słodziki to dobry wybór - nie zwiększają głodu i pomagają obniżyć poziom glukozy

Fot. samuelgarces - Fotolia.comZastąpienie cukru sztucznymi i naturalnymi słodzikami nie powoduje nasilenia odczuwania głodu i pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.


U diabetyków chorujących na COVID-19 trzeba uważnie kontrolować poziom glukozy

fot. Gerd Altmann from PixabayOsoby chore na cukrzycę typu 2 są obarczone większym ryzykiem niekorzystnych efektów leczenia w przypadku zakażenia wirusem wywołującym COVID-19. Pacjenci ci muszą szczególnie uważnie kontrolować poziom cukru we krwi.


Nasze mózgi się powiększają. To oznacza lepszą ochronę przed demencją

fot. Wolfgang Eckert from PixabayNa Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis odkryto, że ludzkie mózgi stają się coraz większe. Uczestnicy badania urodzeni w latach 70-tych mieli o 6,6 proc. większą objętość mózgu i prawie 15 proc. większą powierzchnię tego narządu niż osoby urodzone w latach 30-tych dwudziestego wieku.


Flawonoid z chmielu powstrzyma rozwój zespołu metabolicznego

fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from PixabayPrzyjmowanie ksantohumolu, naturalnego flawonoidu występującego w chmielu, znacznie poprawia niektóre podstawowe markery zespołu metabolicznego u zwierząt laboratoryjnych, a także zmniejsza przyrost masy ciała.


Wysokotłuszczowa dieta ma negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i na mózg

fot. tookapic from PixabayZnany jest związek niezdrowego jedzenia diety z otyłością, ale okazuje się, że bogata w niezdrowe tłuszcze dieta może też powodować zmiany neurologiczne w mózgu.


Nadmiar tzw. dobrego cholesterolu może sprzyjać demencji

Fot. HstrongART - Fotolia.comNadmiernie wysoki poziom HDL-C, potocznie zwanego „dobrym cholesterolem", wiąże się z wyższym ryzykiem demencji u osób starszych.


Kobiety z cukrzycą mają wysokie ryzyko choroby wieńcowej

fot. robert kneschke - fotolia.comKobiety chore na cukrzycę mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.


Wirus herpes simplex (odpowiadający za opryszczkę) zwiększa ryzyko demencji

Fot. fotoliaxrender - Fotolia.comKolejne badania wskazują, że ryzyko rozwoju demencji u osób, które w którymś momencie życia przeszły zakażenie wirusem typu herpes, jest dwukrotnie większe w porównaniu z osobami, które nigdy nie zostały nim zakażone.



Strony : [1]



Klub Senior Cafe
Najnowsze dyskusje
Gorące tematy
Senior Cafe to: 19787 dyskusji, 3033126 wypowiedzi, 73050 uzytkowników.
Polecamy Poradnik-zdrowia.pl eGospodarka.pl Hospicja.pl Umierać po ludzku Oferty pracy